Tájékoztató
a Sztehlo Gábor Evangélikus Gimnáziumban alkalmazott eljárásrendről a járványügyi készenlét időszakára
(2. változat)
Érvényes: 2020.09.28-től
Ezt az eljárási rendet tanulóink és dolgozóink egészségének megőrzése érdekében állítottuk össze a járványügyi készültség időszakára.
Jogszabályi háttér:
- Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által 2020.08.17-én kiadott Intézkedési terv a 2020/21- tanévben a köznevelési intézményekben a járványügyi készenlét idején alkalmazandó
- 431/2020. (IX. 18.) sz. Kormányrendelet a Járványügyi készültségi időszak védelmi intézkedéseiről
- 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról.
Jelen eljárási rend módosításig vagy visszavonásig marad érvényben, a módosítására a járványügyi helyzet alakulásától függően, a tapasztalatok figyelembevételével kerül sor.
- Eljárási rend a fertőzés terjedésének megakadályozására hagyományos munkarend idején
SZÜLŐKNEK, TANULÓKNAK:
1. AZ ISKOLÁBA ÉRKEZÉS RENDJE, HIÁNYZÁSOK IGAZOLÁSA
1.1. A gimnáziumot kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató tanuló látogathatja. Amennyiben a szülők tüneteket észlelnek gyermekükön, akkor a Nemzeti Népegészségügyi Központ aktuális eljárásrendje alapján gondoskodjanak orvosi vizsgálatról. A szülő köteles értesíteni az iskolát, ha gyermekénél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertőzés áll fenn a sztehlo.titkarsag@gmail.com e-mail-címen vagy a 290-90-88/101-es telefonszámon. Az érintett tanuló gyógyulása után kizárólag orvosi igazolással térhet vissza az iskolába.
1.2. Érkezéskor kerülni kell a csoportosulást, be kell tartani a szociális védőtávolságot (1,5 méter).
1.3. A gimnáziumban a zárt terekben a szájat és az orrot eltakaró maszk viselése kötelező. A gimnázium épültébe csak maszkban lehet belépni, ezért kérjük a szülőket, gondoskodjanak arról, hogy a gyermeküknél legyen maszk.
1.4. Érkezéskor a kézfertőtlenítés kötelező!
1.5. A Kormány 431/2020.(IX.18.) rendelete szerint 2020.10.01-től mérjük a tanulók testhőmérsékletét a belépési pontoknál. A csoportosulás elkerülése érdekében megnyitottuk a másik főbejáratot is. A jobb oldali kapun a 9-10. évfolyam tanulói, a bal oldalin a 11-12-es tanulók érkezzenek a testhőmérsékletmérő pontokhoz. A mérést az ügyeletes pedagógus végzi 7:20 és 8:15 között. Később érkező tanulók hőmérsékletét a portás ellenőrzi.
37,8 fokos testhőmérséklet esetén 10 perc elteltével újabb mérést végzünk. Ha ekkor is fennáll a legalább 37,8 fokos testhőmérséklet, akkor a tanulót elkülönítjük, és a szülőt értesítjük.
A reggeli testhőmérséklet mérés mellett a tanulókat napközben is megkérdezzük egészségi állapotukról és szükség szerint, panaszok esetén testhőmérséklet-mérést végzünk.
1.6. Minden tanulót kérünk, hogy az órarend szerinti teremben vagy az udvaron várja a tanítás kezdetét.
1.7. Amennyiben a tanuló az aktuális járványügyi szabályok szerint veszélyesnek minősített országból érkezik haza, vagy egyéb ok miatt hatósági karanténba kerül, azt szintén jelezni kell az iskola felé! Ezen időszakban a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet az oktatásban, hiányzása igazolt. A tanuló az iskolába csak orvosi igazolással térhet vissza.
1.8. Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) vagy például immunszupprimált állapota miatt, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak kell tekinteni.
Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá, ha a tanuló hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára.
1.9. A tanuló távolmaradásával kapcsolatos valamennyi szabály a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletben foglaltak szerint érvényes, azok betartásával szükséges eljárni.
Ennek alapján, ha a tanuló távolmaradását nem igazolják, a mulasztás igazolatlan. Az igazolatlan mulasztásokat jelezzük a rendeletben megadott szervek, hatóságok felé!
1.10. A gimnázium épületében csak tanulói jogviszonnyal rendelkező tanulók, az intézmény pedagógusai és munkatársai tartózkodhatnak.
2. Tanítási időre vonatkozó szabályok
2.1. A gimnázium zárt tereiben a maszkhasználat kötelező minden ott tartózkodó számára. A maszkot szabályosan, az orrot és a szájat is takarva kell viselni.
Ha a csoportlétszám engedi az 1,5 méteres védőtávolság betartását, akkor a maszk viselése nem kötelező, de ajánlott. Amennyiben a pedagógus szükségesnek tartja, akkor a kiscsoportban is kérheti a maszkhasználatot., amit a tanulónak teljesítenie kell.
2.2. Az osztályterem ablakait – amennyiben az időjárás engedi – a tanórák alatt nyitva kell tartani.
2.3. A tanórák közötti szünetekben kötelező az osztálytermek teljes átszellőztetése, amely a hetesek feladata.
2.4. Rendkívül fontos a gyakori, alapos kézmosás, kézfertőtlenítés az illemhely használata és az étkezések előtt és után.
Kéztörlésre papírtörlőt kell használni! Használat közben törekedni kell arra, hogy nem pazaroljuk a papírtörlőt! Használt papírtörlőt a kijelölt gyűjtőedénybe kell helyezni!
Meg kell tanulni és alkalmazni kell a köhögési etikettet! Papírzsebkendőt kell használni köhögéskor, tüsszentéskor, majd a használt zsebkendőt azonnal a szemetesbe kell dobni. Ezután a kezet fertőtleníteni kell.
2.5. A szünetekben a tanulók lehetőleg az udvaron tartózkodjanak ügyelve az 1,5 méteres védőtávolság betartására.
2.6. A büfében és a menzán sorbanállás közben is kötelező a maszkhasználat! Ügyelni kell a védőtávolság betartására is, amit matricákkal segítünk.
3. Szabályok a menzán
3.1. A menzán kizárólag azok tartózkodhatnak, akik rendelkeznek ebédbefizetéssel.
Az első ebédszünetben a 9. évfolyamos tanulók, a másodikban a 10-12. évfolyamos tanulók ebédelhetnek.
3.2. A menzára érkezők számára a kézfertőtlenítés kötelező!
3.3. A járványügyi készenlét idején megszűnik az otthonról hozott ételek menzán történő melegítésének és elfogyasztásának lehetősége.
3.4. A menzára vonatkozó szabályok betartását tanári felügyelet biztosítja.
3.5. A menzán a védőtávolság betarthatósága érdekében csökkentjük a használatban lévő székek számát, valamint változik a csengetési rend is:
* rövidített óra a kötelező testhőmérsékletmérés elvégzése érdekében 2020.10.01-től
4. Testnevelés órák, sportsáv
4.1. A testnevelés- és a táncórákat szabad téren tartjuk, ezért javasolt a hűvösebb időkre melegítő sportruházat beszerzése.
4.2.A sportsávok a járványügyi készenlét idején projektek formájában valósulnak meg.
PEDAGÓGUSOKNAK:
- Az oktatásban és nevelésben, illetve az intézmények működtetésében csak egészséges és tünetmentes dolgozó vehet részt.
- A tanítási órákon, foglalkozásokon a maszk viselése kötelező a kiscsoportos órák kivételével, amennyiben a teremben megoldható a védőtávolság betartása.
- A testnevelésórákat az időjárás függvényében javasolt szabad téren megtartani. Az órák során mellőzni kell a szoros testi kontaktust igénylő feladatokat. Amennyiben ez mégsem kerülhető el, akkor ezeket állandó edzőpartnerrel (párokban, kiscsoportokban) kell végezni.
- A taneszközök, sporteszközök felületét rendszeresen fertőtleníteni kell!
- A megfelelő védőtávolság betartatása különösen fontos az öltözőkben, ezért a tornaórák előtti és utáni öltözésnél tekintettel kell lenni arra, hogy elkerülhető legyen az öltözőkben történő csoportosulás.
- Folyamatos, vagy gyakori intenzív szellőztetés szükséges.
- A szülők személyes megjelenésével járó szülői értekezletek, fogadóórák helyett az online kommunikációt szükséges előtérbe helyezni.
- Fokozottan figyelni kell arra, hogy a tanulók betartsák az alapvető higiéniai szabályokat! (kézmosás, kézfertőtlenítés, papírtörlő használat, szemétgyűjtő edények megfelelő használata)
- Az ügyeleteket nagyon pontosan el kell látni!
TAKARÍTÓKNAK:
- Fertőtlenítő nagytakarítás elvégzése során figyelembe kell venni a Nemzeti Népegészségügyi Központ (a továbbiakban: NNK) ajánlását!
- A tanítás megkezdése előtti alapos mindenre kiterjedő fertőtlenítő takarítás során a padló és felülettisztításon túl a nagytakarítás lehetőség szerint terjedjen ki az alábbiakra:
- ajtók, faburkolatok, lambériák, szekrények, székek, padok, asztalok,
- egyéb bútorok vegyszeres tisztítására;
- padló és játszószőnyegek, egyéb szövet tisztítására;
- játékok, sporteszközök tisztítására;
- radiátorok, csövek lemosására;
- ablakok, üvegfelületek tisztítására;
- szemétgyűjtők tisztítására, fertőtlenítésére;
- képek, tablók, világítótestek portalanítására;
- pókhálók eltávolítására;
- rovar- és rágcsálóirtásra;
- csaptelepek óvatos, lehetőség szerint fröccsenésmentes megnyitása, 10 perces folyatása azért, hogy a hosszú ideig nem használt vízvezetékből a pangó víz kifolyjon.
- Az intézményvezető ellenőrzi a takarítás megvalósulását!
- A szociális helységekben folyamatosan biztosítani kell a szappanos kézmosási lehetőséget, melyet lehetőség szerint vírusölő hatású kézfertőtlenítési lehetőséggel kell kiegészíteni. Kéztörlésre papírtörlők biztosítása szükséges, textiltörölköző használata tilos.
- A vírus inaktiválása érdekében fokozottan ügyelni kell az intézmény tisztaságára, a napi többszöri fertőtlenítő elvégzésére. A fertőtlenítő takarítás során kiemelt figyelmet kell fordítani arra,
- hogy a kézzel gyakran érintett felületek (ilyenek a padok, asztalok, székek, az ajtó-, ablakkilincsek, korlátok, villany- és egyéb kapcsolók,
- informatikai eszközök a kijelölt szerrel (billentyűzet, monitor, egér, egérpad, stb.),
- mosdók csaptelepei, WC lehúzók, stb.)
- padló és a mosható falfelületek vírusölő hatású szerrel fertőtlenítésére kerüljenek.
- A takarítást, fertőtlenítést úgy kell megszervezni, hogy az a tanulók egészségét ne veszélyeztesse.
- A takarítást végző dolgozók részére a felhasznált szernek megfelelő védőeszköz biztosítása szükséges. A védőeszközök használata kötelező (maszk, kesztyű)!
II. Eljárási rend fertőzés miatt elrendelt tantermen kívüli digitális munkarend esetén
- Ha az intézményben fertőzés lép fel, akkor az NNK Kerületi Népegészségügyi Intézete által elvégzett járványügyi vizsgálat és kontaktkutatás eredményeképpen az Operatív Törzs elrendelheti egyes tanulócsoportok, osztályok, vagy a teljes intézmény részére a tantermen kívüli, digitális munkarend bevezetését. Az intézmény a jogszabályok haladéktalanul tájékoztatást kap a döntésről. A digitális oktatás elrendeléséről a további teendőkről a szülőket a mozanaplón keresztül értesítjük. (2. sz. melléklet)
- Az átállást okozó állapot megszűnése után az intézmény jelzést kap arra, hogy térjen vissza a normál munkarend szerinti oktatás folytatására. A további népegészségügyi döntéseket az NNK és az érintett szervezetek hozzák meg és hajtják végre.
- A tanulók a tantermen kívüli, digitális munkarend elrendelését követő naptól az iskolát oktatási célból nem látogathatják.
- A tantermen kívüli digitális munkarend megvalósításához egységesen a már tavasszal is alkalmazott Teams platformot használjuk.
- A digitális munkarend helyi szabályairól és a távoktatás órarendjéről (3. sz. melléklet) a gimnázium honlapján az alábbi linken tájékozódhatnak:
- A digitális távoktatás órarendjét az osztályfőnökök a tanulóknak személyesen is kihirdetik.
III. Kommunikáció
Az intézmény működésével kapcsolatos híreket az iskola honlapján és mozanaplóján keresztül tesszük közzé. Kérjük figyeljék ezeket a felületeket, ide csak hiteles forrásból származó információk kerülnek ki.
Covid 19 fertőzés, fertőzésgyanú illetve hatósági karantén bejelentése:
sztehlo.titkarsag@gmail.com e-mail címen vagy a 290-90-88/101-es telefonszámon.
A kapcsolattartás módja a járványügyi készenlét idején:
- a pedagógusokkal a mozanaplón keresztül, vagy e-mailben,
- az intézménnyel mozanaplón keresztül, vagy az info@sztehloiskola.hu e-mail címen, valamint a 290-90-88/101-es telefonszámon.
A kapcsolattartás módja digitális távoktatás esetén:
- a pedagógusokkal a mozanaplón keresztül és e-mailben,
- az intézménnyel mozanaplón keresztül és az info@sztehloiskola.hu email címen.
Budapest. 2020.09.28.
Vicziánné Salla Ildikó
intézményvezető
Mellékletek:
- Szülőknek szóló tájékoztató levél- intézményi vírusmentesség időszakban: Szülőknek – járványügyi készenlét
- Szülőknek szóló tájékoztató levél – érintettség esetén: Szülőknek – digitális oktatás bevezetése
- A digitális távoktatás gimnáziumi szabályai és a távoktatás során használt órarend: Digitális távoktatás protokollja órarenddel 2.verzió 11.11.
- Kríziskommunikáció