A gimnáziumi felvételi eljárásunk intézményi szabályai

Intézményünk szóbeli meghallgatást tart a gimnáziumunkba jelentkező 8. osztályos tanulók számára

2024. március 7-8. és 12-én

A diákokat a felvételi elbeszélgetésre a jelentkezések beérkezése után osztjuk be. A beosztást a tanulók oktatási azonosítójuk alapján találják meg majd honlapunkon.

A felvételi elbeszélgetésen nem konkrét tudástartalmakat kérdezünk, hanem a felvételiző diákok képességeit, készségeit, fantáziáját és nem utolsó sorban a tanulás iránt mutatott motiváltságát kívánjuk értékelni. Világnézeti elkötelezettségünkre való tekintettel a felvételi eljárás szóbeli részén vizsgáljuk a tanulók egyházi kötődését.

A szóbeli felvételi kétfős vizsgabizottságok előtt zajlik, a vizsga időtartama maximálisan 15 perc.

Kérjük, hogy a vizsgázó hozzon magával személyazonosságot igazoló, fényképes igazolványt! (diákigazolvány/ személyi igazolvány/útlevél)

Az elbeszélgetés menete az idegen nyelvi, biológia, informatika és történelem emelt szintű képzésen

1. Az elbeszélgetés a felvételiző rövid bemutatkozásával kezdődik.
  2. Beszélgetés a megadott bibliai történet egyikéről – Ez a feladat felkészülést igényel. A történetek az alábbi linken érhetőek el: Bibliai történetek a szóbeli meghallgatásra EFO
  1. Kötetlen beszélgetés az alább felsorolt témakörök egyikéről

A felvételizők általános iskolában szerzett ismereteik alapján a kihúzott témáról beszélgetnek a felvételi bizottság tagjaival. Ez a feladat előzetes felkészülést nem igényel,

1. Utazás (külföldi utazás, belföldi utazás, aktív pihenés, nyitottság, kultúrák sokszínűsége)
  2. Környezetvédelem (a megújuló energiaforrások, szelektív hulladékgyűjtés, veszélyeztetett állatok, környezetszennyezés, környezettudatosság)
  3. Kultúra (zene, komolyzene; színház, mozi, filmek; olvasás, a magyar kultúra; viselkedés)
  4. Család (családi ünnepek, családi hagyományok; több generáció együttélése; generációs különbségek; társállatok a családban)
  5. Ünnepek (nemzeti ünnepek, családi ünnepek, egyházi ünnepek; népszokások, hagyománytisztelet)
  6. Modern technológia (szórakozás, munka, internetes vásárlás, internetbiztonság, modern technológiák veszélyei)
  7. Egészséges életmód (étkezés, kirándulás, testmozgás, napi rutin, stressz)
  8. Iskola, tanulmányok (tanulási szokások, módok; iskolai hagyományok, idegen nyelv tanulása, természettudományok tanulása, iskolai kereteken kívüli tanulás)
  9. Társas kapcsolatok (barátság, külső és belső tulajdonságok, divat, kortársakkal való kapcsolat, konfliktusok)
  10. Gazdaság (zsebpénz, takarékoskodás, vásárlás, reklámok, kiadások a családban)

A szóbeli vizsgán maximum 20 pont szerezhető!

A vizuális kultúra emelt szintű képzés felvételijének specialitásai

Felkészülés: A szóbeli felvételire a vizsgázó állítson össze egy portfóliót, az alábbiak szerint:

– 3 darab, grafit vagy szén technikával elkészített tanulmányrajzot (csendélet, vagy portré, vagy drapéria)

– 2 darab, szabadon választott technikával készített munka

– 2 darab, színes technikával készített alkotást, csendélet vagy portré témában (pl: vízfesték, tempera, színes ceruza, akrilfesték)

– 1 darab felvételiző által legjobbnak talált alkotást (szabad téma, és technika választás)

Minden munkát legalább A/3-as méretben kérünk elkészíteni.

A szóbeli felvételi menete:

• Csendélet rajzolása beállítás alapján grafitceruzával A3-as méretben 45 perc alatt
  • Elbeszélgetés:
  1. Az elbeszélgetés a felvételiző rövid bemutatkozásával kezdődik.
  1. Az otthonról hozott munkák bemutatása.

A szóbeli vizsgán maximálisan 50 pont szerezhető!

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy felvételre csak az a tanuló kerülhet, aki részt vett a csendélet rajzolásán és a fentiek alapján elkészített portfólióját a szóbeli felvételin bemutatja.